Fűtési takarékossági tippek: Hogyan és mennyi energiát takaríthatunk meg energiatakarékos fűtési rendszerekkel
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az energiatakarékos háztartási megoldások. A családok energiafelhasználását ma Magyarországon elsősorban olyan energiaforrások biztosítják, melyek Földünk rohamosan csökkenő fosszilis energiaforrásait kihasználva biztosítják a szükséges ellátást. Erőműveink nagy része vagy hazai barna és fekete kőszén hasznosításán alapulnak, vagy külföldről vásárolt földgázzal, illetve kőolajjal üzemelnek. Földünk fosszilis energiatartalékai végesek, így a jövő szempontjából is érdemes olyan alternatívákat találni a napi energiafelhasználással kapcsolatban, amelyek a jelenlegi gyakorlatnál gazdaságosabbak.
A környezettudatos fejlesztések és energiatakarékos berendezések használatával nem pusztán saját energiafelhasználásunkat tesszük jelentősen olcsóbbá, hanem hozzájárulunk a következő generációk megfelelő energiaellátásának biztosításához is.
Az energiaárak nem várt, rohamos növekedése is sokakat késztet olyan változtatások bevezetésére, amelyek a megszokott komfortérzet megtartása mellett lényegesen csökkentik a havi energiaszámlákat, és megvalósításuk optimális ár-érték aránnyal bír, így a szükséges ráfordítás hamar megtérül.
Az alábbi táblázat az energiatakarékos megoldások beruházási költségét és várható energiamegtakarítását hasonlítja össze:
Energiamegtakarítási |
Energia-megtakarítási lehetőség |
Energia-megtakarítási átlag |
Beruházási költség |
Beruházási költség átlag |
Gázkazán cseréje, |
15-30 |
22,5 |
0,5-0,8 |
0,65 |
Pótlólagos külső |
15-20 |
17,5 |
0,5-1,5 |
1 |
Nyílászárók cseréje |
10-15 |
12,5 |
0,5-1,5 |
1 |
ENERGIATAKARÉKOS MEGOLDÁSOK
A megfelelő hatásfokú és költséghatékony energiatakarékos fűtési rendszerek kiépítésének meghatározó szakasza az előzetes tervezés. A tervezés során figyelembe kell venni az épületszerkezet sajátosságait, a falak és a födémszerkezet hőáteresztő képességét, a szigetelést, valamint a nyílászárók minőségét. A tervezést feltétlenül bízzuk olyan szakemberre, aki a megfelelő számítások elvégzése után tesz javaslatot energiatakarékos fűtési rendszerünk kiépítésére. Ha nem készülnek el a szükséges számítások, a háztartás fűtése nem lesz optimális. Alulméretezett rendszer esetén pótlólagos rásegítésre lesz szükség, amely ismételt beruházást jelent, valamint üzemeltetése is drágább. A túlméretezett rendszerek már a létesítés során többe kerülnek, működtetésük is többe kerül, és nagyobb terhet rónak környezetünkre.
Fontos továbbá a rendszer optimális beállítása is. A hazánkban legelterjedtebb cirkó rendszereknél figyelembe kell venni a kazánból távozó víz és a fűtőközegből visszatérő víz hőfokát. A hazánkban hosszú ideig használt 90/70 °C hőmérséklettel működő rendszerek – ahol 90 °C a fűtővíz hőmérsékletét és 70 °C visszatérő, lehűlt vízhőmérsékletet jelent – ma már korszerűtlenek. Fűtéstakarékossági szempontból sokkal ideálisabb a korszerű, alacsony hőmérsékletű radiátoros fűtés, amely legfeljebb 60-65 °C, vagy a padló- és falfűtések, amelyek 40-45 °C vízhőmérséklettel működnek. Az ilyen rendszerek a fenti hőmérsékleteket is csak a leghidegebb téli napokon produkálják, a fűtési szezon legnagyobb részében ennél alacsonyabb hőmérséklettel üzemelnek, amennyiben modulációs szabályzót választunk a kazánhoz. Így jelentős energiamegtakarítás érhető el, és a környezet terhelése is csökken.
Radiátoros fűtés esetén érdemes valamennyi helyiségben egyedi hőmérséklet szabályozását lehetővé tevő termosztatikus radiátor szelepeket alkalmazni, kivéve ott, ahol a központi termosztát van. Ez a megoldás megakadályozza a túlfűtést, a nem használt helyiségek hőmérséklete is szabályozható, melegebb időben pedig automatikusan csökkenti a radiátor hőleadását.
![]() |
Manapság az intelligens fűtésszabályozó rendszerek is hozzájárulnak a fűtéstakarékossági erőfeszítésekhez, hiszen mindennapi életünkhöz igazíthatjuk a fűtési beállításainkat, és optimalizálhatjuk az energiafogyasztást is. A legújabb, intelligens hőmérséklet szabályozó, Anna, egyedülálló módon, akár távvezérléssel is képes biztosítani otthonunk melegét, mobilunk vagy tabletünk segítségével, az Öko-program kiválasztásával pedig jelentős energiamegtakarítás érhető el. |
Fűtési tanácsok: MEGLÉVŐ RENDSZEREK HATÉKONYSÁGÁNAK NÖVELÉSE
A családok energia felhasználásának túlnyomó többségét a fűtés és a háztartási melegvíz előállítása adják. Jelenleg a városi háztartások legtöbbje gázüzemű fűtési rendszert használ. A hagyományos fűtési rendszerek közül környezetünk szempontjából az egyik legkedvezőbb a gázkazánok használata, mivel ebben az esetben kerül a legkevesebb környezetkárosító anyag (szén-dioxid, szén-monoxid, NOx) a légkörbe. Természetesen vannak megújuló energiára épülő megoldások is, mint például a hőszivattyús fűtési vagy szolár rendszerek. A szakértők által adott fűtési tanácsok szerint viszont a jelenlegi energia árak és kiépítési költségek mellett a leghatékonyabb és leggazdaságosabb – a befektetés megtérülési idejét is figyelembe véve – a kondenzációs gázkazánok használata.
![]() |
![]() |
![]() |
Tzerra Plus kombikazánok | Avanta Plus kombikazán | Calenta kombikazánok |
Mivel az energiamegtakarítás ma Magyarországon is nemzeti érdek, kormányzati pályázati támogatás is nyerhető bizonyos pótlólagos beruházásokra, melyek csökkentik az energia felhasználást. Sajnos a rendelkezésre álló összeg viszonylag csekély, a keret hamar kimerül, ráadásul a pályázati összegek nagy része nem a leggazdaságosabb megoldásokat támogatja. Jelenleg a leghatékonyabb és leghamarabb megtérülő pótlólagos beruházás a meglévő kazánok időjárás-követő szabályzóval ellátott kondenzációs kazánra történő cseréje. Ennek ellenére a legtöbben a külső fal utólagos szigetelését, valamint a nyílászárók cseréjét választják, mert előzetesen nem kutatják fel a lehetőségeket, és szakembertől kért fűtési tanácsok nélkül vágnak bele a felújításokba. Az otthonunkat és jövőnket érintő jelentős beruházások előtt mindig alaposan tájékozódjunk, hogy hosszú távon melyik megoldással járunk a legjobban!
KONDENZÁCIÓS GÁZKAZÁNOK: A FŰTÉSTAKARÉKOSSÁG EGYIK ALAPPILLÉRE
A kondenzációs gázkazánok a ’80-as években jelentek meg először Hollandiában, a Remeha által kifejlesztett technológiának köszönhetően. Kedvező energiafogyasztásuk és környezetbarát működésük miatt mára már az országban eladott gázkazánok szinte 100%-a kondenzációs. Németországban 50%, Angliában és Ausztriában 25% körüli a kondenzációs gázkazánok számaránya. Ehhez a hatalmas térhódításhoz természetesen a megfelelő tájékoztatás, hozzáértő szakemberek képzése, valamint állami támogatás is hozzájárult. Angliában a kormány például adókedvezménnyel ösztönözte az új, energiatakarékos fűtési technológia bevezetését, sőt némely területen pedig egyenesen kötelezővé tette azt.
Magyarországon a kondenzációs gázkazánok aránya jelenleg nagyjából 5%, de a kedvező külföldi és hazai tapasztalatok miatt ez a szám várhatóan rohamosan nőni fog a közeljövőben. A jelenlegi csekély használatnak több oka is lehet. Napjainkban a tájékoztatás minimális, a média inkább foglalkozik a drágább és kevésbé hatékony új megoldásokkal (hőszivattyú, szolár technológia), de még a hagyományos, környezetet sokkal jobban terhelő szilárd tüzelőanyagokkal működő kazánok is nagyobb teret kapnak.
A KONDENZÁCIÓS GÁZKAZÁN MŰKÖDÉSE
A kondenzációs gázkazánok a ma elérhető legfejlettebb technológiát képviselik az energiatakarékos fűtési rendszerek között. Más gázkazánokhoz képest messze a legmagasabb hatásfokon működnek úgy, hogy károsanyag-kibocsátásuk, vagyis a levegőszennyezésük az elérhető minimumot közelítik meg. Energiamegtakarításuk a hagyományos korszerű kazánokhoz viszonyítva éves szinten legalább 20%, a régebbi kazánokhoz, illetve konvektorokhoz viszonyítva közel 30%.
A kiemelkedő hatásfok és energiamegtakarítás oka, hogy az égésnél keletkező vízgőz lecsapódik, és annak rejtett hőenergiája visszakerül a rendszerbe. A rejtett hő a víz elpárologtatásához szükséges. Amikor kondenzálódik a vízgőz, ez a hőmennyiség kerül ismét felhasználásra. Tovább növeli a hatékonyságot, hogy kondenzációs kazán esetében a régebbi technológiákkal szemben sokkal alacsonyabb hőmérsékleten távozik a füstgáz – 80 °C alatt -, így kevesebb energia vész kárba a kéményen keresztül.
Milyen kazánt válasszunk tehát, ha meglévő készülékünket korszerűbbre, vagyis energiatakarékos fűtési rendszerre szeretnénk cserélni? A Remehánál több megoldás közül választhat, otthonának, fűtési igényének és pénztárcájának megfelelően:
Tzerra kombikazán
Avanta Plus kombikazán
Calenta kombikazán
További hasznos információk termékeinkkel kapcsolatban:
Kombi kazán
Tárolós kazán
Melegvíz tároló
Kondenzációs kazán
Fűtő kazán